Kadınlar yatırım yapmalı!

Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yatırım yapması şart!

Kadın liderliğinde bir yatırım platformu olarak, kadınların yatırımsal ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliyoruz. İstatistikler kadınların gelecekleri için yatırım yapmaları gerektiğini söylüyor. Neden mi?

  • Çünkü büyük öneme sahibiz! Dünya nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Amerika’daki kadınların yüzde 40’ı evin geçimini sağlayan kişi ve 2020’ye kadar sermayenin 22 trilyonunu kadınlar kontrol ediyor olacak.
  • Çünkü zekiyiz! Amerikan Ulusal Eğitim İstatistik Merkezi’ne göre lise sonrası eğitimde kadınlar erkeklerden önde. Lisans derecelerinin %57.2’si, master derecelerinin %59.2si ve doktora derecelerinin ise %52.7’si kadınlara ait. Erkekler ve kadınlar eşit derecede finansal okuryazar ancak ABD Yetenek İnovasyonu Merkezi’nin bir araştırmasına göre kadınların %44’ü finansal durumları hakkında kendilerini yeterince bilgili hissetmiyor.
  • Çünkü biz ailelerimizi ön planda tutuyoruz! Kadınların, çocuk yetiştirmek veya yaşlanan büyüklerine bakmak için kariyerlerine ara vermeye daha yatkın olduğu bir gerçek. Bu da çoğu zaman kazanmış oldukları gelirin daha az olmasına ya da yatırım yapmak için hayatın ilerleyen dönemlerine kadar beklemelerine sebep oluyor. Yatırımlarımızı duygu ve deneyimler açısından görme eğilimindeyiz ve bunun sonucu olarak riski erkeklerden farklı algılıyoruz.
  • Çünkü daha uzun yaşıyoruz! Kadınlar erkeklerden ortalama 5 yıl daha fazla yaşıyor. Bir araştırmaya göre erkekler ortalama 76 yaşına, kadınlar ise 81 yaşına kadar yaşıyor.
  • Çünkü, tüm bunlara rağmen, düşük ücret alıyoruz! Daha az para kazanmak, sosyal güvenlik yardımları, emeklilik hesapları ve büyük satın alımları ödemek için tasarruflar dahil olmak üzere güvenebileceğimiz emeklilik gelirini azaltır. Daha uzun yaşamanın yanı sıra gelir eşitsizliği, emekliliğiniz için bir fon açığı yaratabilir.

Tüm bu faktörler, kadınların kendi finansal geleceklerini oluşturma konusunda bilgili ve aktif olarak katılımlarını daha da önemli hale getirmekte. Kadınlar para konusunda muazzam bir sorumluluğa ve ciddiye alınma ihtiyacına sahip.

(Cinsiyet eşitliğini savunan ve kar amacı gütmeyen Amerikan Üniversitesi Kadınlar Derneği’nin bir raporundan Arya tarafından uyarlanmıştır.)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir