Melek Yatırımcı Nedir?

Melek Yatırımcı Nedir?

Eğer hayatınızda belli bir varlık seviyesine ulaştıysanız, Melek Yatırımcı olmak gündeminize girmiş olabilir. 

Girişimci olmak gibi, Melek Yatırımcı olmak da her şeyden önce bir bakış açısı. 

Melek Yatırımcı olmak dünyaya yön vermektir

Bir çok startup batıyor. İşin gerçeği bu. Çünkü iyi fikri bulmak, ekibi kurmak ve operasyon yönetmek çok zor. Özellikle de Türkiye gibi değişken bir pazara ve yüksek para maliyetine sahip bir ülkede… Global pazarda rekabet edebilmek için de kaynağa ihtiyaç var. 

Geleceğin büyük şirketleri bugünün Startupları. Dünyanın büyük problemlerine çözüm bulacak veya günlük hayatımızı şekillendirecek olan Startup’lar. Hangi fikirlere ve girişimcilere kaynağınızı aktarmayı seçtiğiniz, hangilerinin başarılı olacağına dair şansın yükselmesine yön veriyor. Daha çok kadının melek yatırımcı olmayı seçmesi de fonlanan kadın girişimcilerin sayısını direkt olarak etkiliyor. 

Para kazanmak için girişimci de olmayın, yatırımcı da.

Startup ve erken aşama fonlama en riskli varlık gruplarından bir tanesi. Yani paranızı geri alamama riskiniz yüksek. Diğer taraftan ise bir yatırımınızın çok iyi gitmesi durumunda getirisi de her tür yatırımdan kat ve kat daha yüksek olabiliyor. Örneğin Insider’in exit’inden (yani hisse satışlarından) meleklerin kazancı 30 kat, yani 3000%. 

Her Melek, kendi varlık durumu ve portföyüne göre yatırım tutarlarını belirler. Yani toplam 1MTL’lik bir yatırım portföyü varsa (altın, gayrimenkul, fon vb. hepsinin toplamı), bunun sadece küçük bir kısmını startuplara yatırım yapmaya kullanırlar. Kaybederse hayatını negatif etkilemeyecek tutarı. 

Birlikten Güç Doğar

Melek Yatırımcılar çok nadiren tek başlarına hareket ederler. Bunun da bir kaç nedeni vardır. 1) Yatırım yapılacak iyi bir Startup bulmak için yaklaşık 100 startup incelemek gerekir. Bu da takdir edersiniz ki, tek başınıza yapmanın çok zaman alacağı ve uzmanlık gerektiren bir iş. Arya’da size ön incelemeden geçmiş, hazır girişimleri biz buluyoruz. 2) Bunun yüksek risk bir yatırım olduğunu konuşmuştuk. Dolayısıyla ufak ufak bir çok şirkete yatırım yaparak riski dağıtmak için gruplar halinde yatırım yapılır. 3) Melek olarak da olsa, diğer yatırımcılar en az girişimci kadar ortağınız olur. Güvendiğiniz, değerlerinizin örtüştüğü insanlarla yatırım yapmak önemli. Arya gibi Melek Ağları da işte bu yüzden var. 

Girişimcilerden Öğrenebileceklerimiz 

Kendi ismimize ve sektörümüze çok hakim olabiliriz. Ancak artık dünya çok kompleks bir yapıda ve birbirine bağlı. Uzmanlaşmanın ötesinde, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek için disiplinler arası olabilmek ve teknolojiyi takip etmek iş dünyasının olmazsa olmazı. Tam da bu nedenle yatırım yaptığımız startuplar yalın girişim ve ajilitenin yanı sıra yeni sektörler ve işler görme fırsatı sağlamaktadır. 

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Bu bilinmezlikler size heyecan verici geliyorsa, melek yatırımcılık size göre olabilir. Kendi yatırım stratejinizi oluşturmak veya melek yatırım eğitimleri almak için deniz@aryawomen.com’dan bana ulaşabilirsiniz.

Comments (2)

  1. Pingback: KİMLER MELEK YATIRIMCI OLMALI? - Arya Women

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir