Topluluk Önünde Konuşma İçin 5 Yöntem – Arya Women

Topluluk Önünde Konuşma Fobisi Nasıl Aşılır?
Topluluk Önünde Konuşma İçin 5 Yolu Aşağıdadır

Girişimciler için olduğu kadar, kendini iyi ifade edebilmek ve etkileyici bir şekilde topluluk önünde konuşmak herkes için önemli. Bir fikri paylaşmak, satmak veya bir vizyon çizmek, etki yaratmak isteyen herkes için önemli. Ne kadar sosyal medya, GIF ve emoji çağında yaşasak da, insanları harekete geçirmek, ikna etmek ve ilham vermek için en efektif yol hala iyi bir konuşma yapmak.

İşte bu yüzden sizinle “Topluluk Önünde Konuşmanızı İyileştirmenin 5 Yolu”nu paylaşmak istiyoruz.

1. İyi bir fikir geliştirin: Tecrübe ve gözlemlerinizden paylaşılmaya değer bir sonuç çıkarın. Bu yeni, şaşırtıcı bir sonuç olabilir, eski köye yeni adet getiren veya bir bakışı tamamen değiştiren bir sonuç olabilir. O kadar çok bilgi ve içeriğin arasından sıyrılmak için kendinize has ve güçlü bir konuyu ele alın.

2. Her kelime önemlidir: En iyi konuşmalar kısadır. Hani derler ya “bir şeyi kısa anlatamıyorsan yeterince iyi bilmiyorsun” diye. Dinleyici için en ilginç ve önemli mesajları, laf kalabalığına boğmadan anlatabilmek. Hem mesajın ulaşma olasılığını ciddi şekilde arttırır hem de, dürüst olalım, kimsenin o kadar vakti yok artık. Bu yüzden elimize kağıt kalemi, bir Word dokumanı veya cep telefonunuzdaki notları açıp konuşmanızı iyi planlamak, belki de en önemli adım.

3. Güçlü başlayın: En iyi konuşmalar sizi ilk anlarda yakalar. Hatta araştırmalara göre, ilk 7 saniyede. TED konuşmalarının ilk cümleleri meşhurdur mesela. “Bir şey itiraf etmeliyim….”, “Kimi kıskanıyorum biliyor musunuz?”…. veya “Siz hiç …?” diyerek başladığınızda şaşırtıcı, merak uyandırıcı veya kendileriyle bağdaştırıcı, ve hatta onları bir an veya duyguya götüren bir cümleyle başlarsanız, tüm dikkat sizin üzerinizde olur.

4. Hikayeler anlatın: Bunu çok duyuyoruz, “iyi bir hikaye anlatıcısı olun”. Ama gerçekten ne demek? Söylediğimiz şeylere inandırıcılık katmak için araştırmalar ve sayılar kullanmak her zaman iyidir ancak insan beyninin en iyi hatırladığı şeyler, duygu tetikleyen hikayeler. Sivil toplum kuruluşları, tek bir kişinin hikayesini anlatmanın istatistiklerden daha çok bağış topladığını çok iyi bilir. Günün sonunda biz de konuşmamızla insanları bir aksiyona geçirmek istiyoruz, “bana yatırım yap”, “bu ürünü al”, “isi bana ver, “bana inan” gibi. Konuşmam kısa, zamanım yok demeyin. Hikayelere her zaman zaman vardır.

5. Tekrar Tekrar Tekrar: Bunu iyi girişimciler çok iyi bilir, 3 dakikalık yatırımcı sunumlarını belki yüzlerce kez tekrar ederler. Planlamada olduğu gibi, ne söyleyeceğinizi bulduktan sonra konuşmayı pratik etmek kalıyor. Sabah dişinizi fırçalarken, trafikte beklerken, yemek yaparken konuşmanızı tekrarlayabilirsiniz. İyi konuşmacılar bu kelimeleri çok rahat ve sanki o anda kurgulayıp konuşuyormuş gibi görünse de arkasında ciddi bir emek ve hazırlık vardır.

<<<>>>>
Figure 1 Tim Urban’s Memorization Spectrum

Bunu okuduysanız, simdi sizi sahneye çıkmaya #cüretet’meye davet ediyoruz. Arya Konuşmacısı olmak için bize info@aryawomen.com’dan ulaşın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir