Yatırımcı Ne İster?

Yatırımcılarla görüşmelerinizde sizden ne beklenir merak ediyor musunuz? Gelin birlikte öğrenelim. Her yatırımcının yatırım kararı alma süreci ve zamanlaması farklı işler. Bu sebeple, farklı türdeki yatırımcılar, sizden farklı türde bilgiler ister.

Karşınızda 3 tür erken aşama yatırımcı ve sizden ne bekledikleri:

 1. Melek yatırımcılar ve yüksek gelirli fertler:
  Bu tür yatırımcılar, çok yüksek ihtimalle sizin sektörünüzde detaylı bir bilgiye sahip değildir. Sizin pazarınıza dair genel bir görüş edinmek isteyeceklerdir ki bu pazarda sizin nerede yer alacağınızı görebilsinler. Bu sebeple ilgilendiğiniz alanın ayrıntılı bilimsel veya teknolojik detaylarına ihtiyaç duymazlar. Pazarınızdaki problemin ne olduğunu ve sizin bu probleme nasıl bir çözüm getirdiğinizi görmek isterler. Ve tabii ki de yatırımlarının karşılığını ne zaman ve nasıl alabileceklerini.

  Bu tür toplantılar daha gayri resmi ve tek seferlik olabilir. Aynı zamanda yatırım süreci de diğer yatırımcı türlerine göre daha gayri resmi seyredebilir. Melek yatırımcılar ek toplantılar isteyebilirler ya da hiç istemeyebilirler. Size yatırım yapmayı tercih ediyorlarsa, bu sizin ekibinize ve çözmeyi amaçladığınız probleme inandıklarından ötürüdür. Genellikle finansal modellerinizi veya bilim ve teknolojinizi incelemezler. Yatırım yapacakları zamanı tahmin etmek ise zordur, bu hemen de olabilir, aylarca da sürebilir.

 2. Venture Capital / Girişim Sermayesi:
  Eğer bir VC ile görüşüyorsanız, önce fonu araştırın. Fonlar genellikle kime ve neye yatırım yaptıklarını kamuya açıklar. Konuşmanızı nereye odaklamanız gerektiğini bu bilgilerden çıkarabilirsiniz.
  VC’ler sizin sektörünüzde uzmandır. Şunu unutmayın ki muhtemelen sadece bir sene içinde bile yüzlerce rakibinizle buluşmuşlardır. Uzun bir genel tanıtıma ihtiyaçları yoktur. Sunumda yer aldığından emin olun, ancak toplantıda değerli dakikalarınızı pazarınızla ilgili detayları anlatmak için harcamayın. Çünkü zaten biliyorlar. Doğrudan, sizi başkalarından ayıran şeye yoğunlaşın. Spesifik ve derin sorular için hazırlıklı olun ve finansal modellerinizi baştan sona bilin. Tüm gelirinizi, kârlılığınızı ve zamanlama konusundaki tahminlerinizi test edeceklerdir. Öncelikli amaçlarının şirketinizin onlara güçlü bir yatırım getirisi sağlayıp sağlamayacağını görmek olduğunu unutmayın. Genel pazarın nereye gittiğini düşündüğünüz konusunda size meydan okuyabilirler. Bu sebeple ona da hazırlanın.

  VC yatırımcıları resmi bir fon toplama sürecine daha iyi yanıt verir. Bir deadline olduğunu bilirlerse zamanında karar verebilirler. VC’lerin genelde büyük bir altyapısı yoktur. Eğer şirketinize yatırım yapmak için fazla isteklilerse, yatırım süreci hızlı işleyebilir. Diğer durumlarda ise yatırım komitelerinden onay çıkması aylar sürebilir.

 3. Stratejistler:
  Stratejik yatırımlar, sektörünüzde veya çevresindeki şirketlerden gelen yatırımlardır. Biyoteknoloji veya eczacılıkta, büyük şirketlerin çoğunun yatırım kolları vardır. Bu şirketlerinin dışındaki Ar-Ge’leri finanse etmenin ve onlarla ilişki kurmanın bir yoludur. Amaç nabız yoklamak ve farklı bir ekibin entelektüel sermayesinden yararlanmaktır. Bir stratejist, şirketinizin gidişatını beğeniyorsa, ilk adımı ürününüzü satın almak ve şirketine dahil etmek olacaktır.
  Stratejistler, sektörünüz hakkında girişim sermayedarları kadar bilgili olacaktır. En başından itibaren ürününüzün nasıl geliştirdiğinize ilişkin titiz detaylar isterler. Çoğunlukla stratejistlerle şahsen görüşmeden önce bir gizlilik anlaşması imzalanır ki, görüşme gerçekten verimli geçebilsin.

  Karar verme aşamasında, stratejistlerin çok titiz ve yavaş olacağını bilmelisiniz. Bu şirketlerin çoğunda çok fazla durum tespiti, özen yükümlülüğü, soru ve takipler olacaktır – para içinde yüzen küçük bir şirket olmadığı sürece. Stratejistler, bir anlaşma imzalanmadan önce bu anlaşmayı bir sürü bürokrasi ve onay katmanına tabi tutar. Ve çoğu zaman kararları kimin verdiğini bilmezsiniz. Anlaşma süreci devam ederken bir anda anlaşmayı imzalamaktan vazgeçedebilirler, çünkü şirket planlarının doğrultusunu değiştirmeye karar verebilir. Ancak stratejistler size finansal olmayan önemli değerler de sunabilirler. Zira sektörünüzle ilgili tonlarca bilgi, deneyim ve ilişkiye sahiptirler. Bir ürünün pazarda başarılı sonuç alabilmesinin ne kadar uzun sürebileceğini bildiklerinden, sadece finansal getiriyi değil, ilişkiyi de isterler. Bunun için de beklemeye değerdir.

  Kitlesel fonlama (Crowdfunding):
  Diğer endüstriler için işe yarayabilecek son seçeneklerden biri kitlesel fonlamadır. Kitlesel fonlamada yatırımcıların sizinle neredeyse hiç etkileşimi olmadığı için, sadece pazarlama malzemelerinizden yola çıkarak ürününüz hakkında fikir edinebilmeleri gerekir.

Tabii ki özel sektör hakkında görüşler evrensel değildir, fakat iyi bir rehberdir. Bahsettiklerimiz, genç şirketlerin fon yaratmaya stratejik bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Yatırımcı toplantılarında sizi ne beklediği ile ilgili gizemi bir nebze de olsa kaldırabildiğimizi umuyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir